⭐️⭐️⭐️⭐️,5 - De Wester: "Met een cast die de sterren van de hemel speelt, is dit een absolute aanrader die je niet loslaat"

 

Door: Robert Frieser

Vrijdag 15 mei mocht onze redactie plaatsnemen op de tribune tijdens de perspremière van Tombola op de IJsbaan in Enschede. Wat we voorgeschoteld kregen, was een verrassende musical met een ijzersterke cast en dito muziek. Tombola is niet zomaar een theaterstuk; het scenario is zo gelaagd en beeldend dat het zó verfilmd zou kunnen worden als een dramatische tv-serie.

Het verhaal over de verdwijnende volksbuurt raakt direct een gevoelige snaar, zeker voor de Twentse kijker. In Enschede kennen we de problematiek immers maar al te goed uit wijken als Boswinkel en, recenter nog, de wijk Pathmos. De voorstelling brengt de treffende verscheidenheid van zo’n wijk prachtig in beeld. Ook de rol van de instanties is pijnlijk herkenbaar neergezet: ze tonen weliswaar medeleven, maar verschuilen zich tegelijkertijd achter het feit dat ze niets aan de situatie kunnen veranderen.

Rauwe randjes en diepe teleurstelling

Hoewel Tombola dankzij de vlijmscherpe dialogen en de typische volkshumor nergens té zwaar wordt, schuwt de voorstelling de rauwe realiteit niet. Er is een subtiele maar voelbare LGBTQ+-laag in het script verweven. We zien hoofdpersoon Aad, die overkomt als een pittige, zeurende oude man. Achter die harde buitenkant schuilt echter een diepe teleurstelling in het leven; zijn vrouw is bij hem weggegaan. De enige echte troost en warmte vindt hij bij zijn kleindochter. Zij wil niets liever dan dat haar opa eieren voor zijn geld kiest en vertrekt, maar blijft hem desondanks trouw opzoeken.

De tragiek wordt groter wanneer Aads laatste vriend in de wijk zich uiteindelijk toch laat verleiden door het geld van de oprotpremie. Een ander indrukwekkend hoogtepunt is de weergave van een psychose in het spel. Dit is zó spannend en knap neergezet dat het voor mensen die hier in het echt ervaring mee hebben, best even heftig en confronterend kan binnenkomen.

Glansrollen voor Justus van Dillen en Zippora Peters

Als we het over de cast hebben, kunnen we niet om Justus van Dillen heen. Hij speelt een absolute glansrol als de verslaafde, homoseksuele Tony, een van de 'laatste der Mohikanen' in de wijk. Zijn acteerspel in zijn huis is zo intens en indrukwekkend dat hij hier wat ons betreft direct een musicalprijs voor verdient.

De andere grote verrassing van de avond is de Haagse actrice Zippora Peters, die kersvers van de Toneelacademie Maastricht komt. Zij speelt hartverwarmend. Niet alleen haar acteerwerk is ijzersterk. Met haar loepzuivere zang steelt ze ook de harten van de hele zaal. Vooral het intieme moment waarop ze dicht bij de tribune zingt, is magistraal. Het publiek wordt op dat moment bijna een stille getuige van het leed dat zich afspeelt in de wijk.

Conclusie

Tombola balanceert perfect tussen een lach en een traan. Het is een herkenbaar, vrolijk maar ook vlijmscherp portret van een volksbuurt in verval. Met een cast die de sterren van de hemel speelt, is dit een absolute aanrader die je niet loslaat.

★ ★ ★ ★ ½ - 4,5 /5

Productie- en speelinformatie

Tombola is een productie van: Theater Producties Twente, Luxor Theater Rotterdam en Wilminktheater en Muziekcentrum Enschede.

De voorstelling zelf zien? Na de speelperiode in Enschede reist de productie door naar Rotterdam. Tombola speelt van vrijdag 5 juni 2026 tot en met zondag 21 juni 2026 in De Piekfabriek (op het voormalige Hunter Douglas-terrein) in Rotterd

Agenda

Wachtlijst

Wensenlijst

Toegevoegd:

Ga naar wensenlijst