Spiegeltent keert terug op de Oude Markt tijdens tweede editie van Dansdagen Enschede
Van vrijdag 16 tot en met zondag 18 oktober 2026 staat Enschede drie dagen lang in het teken van dans. Het volledige programma van de Dansdagen Enschede is nu bekend. In het Wilminktheater, De Kleine Willem, De Grote Kerk en de Spiegeltent op de Oude Markt staan twintig programmaonderdelen, van grote gezelschappen als Scapino Ballet, Introdans en ICK Dans Amsterdam tot een tangoworkshop, een salsanacht en een voorstelling voor peuters. Een deel van het programma is gratis toegankelijk.
De grote zaal en de Oude Markt op dezelfde dag
Wat Dansdagen Enschede onderscheidt, is dat de afstand tussen podium en publiek er drie dagen lang niet is. Op zaterdagmiddag vullen Enschedese en Twentse dansers de Spiegeltent op de Oude Markt: Vereniging voor Internationale Dans Agapo, Loïs’ Poledance Academy, folkloredansgroep De Krekkel en tangovereniging El Tamango staan er kort na elkaar op de vloer. Diezelfde avond danst Introdans in de Pay. Zaal van het Wilminktheater. Wie om half vier zelf de eerste tangopas leert, zit om acht uur op de eerste rij.
“De Spiegeltent is drie dagen lang het podium van de stad. Je loopt over de Oude Markt, hoort muziek en stapt naar binnen zonder te weten wat er staat. Net als vorig jaar kun je steeds weer een nieuwe wereld ontdekken. Vorig jaar zag ik mensen ademloos kijken naar een demonstratie waar ze anders nooit een kaartje voor hadden gekocht.” - Bran Remie, Stadsprogrammeur, Wilminktheater en Muziekcentrum Enschede
Die beweging tussen kijken en meedoen loopt door het hele weekend. Vrijdagavond dans je zelf in de Spiegeltent op bekende filmmuziek met Time of My Life van de makers van VroegZat. Op zaterdag opent Dans Theater Twente met gratis peuter- en kleuterdans, Rico Latino geeft een bachataworkshop, en de gratis Social Dance Salsa houdt de Spiegeltent tot één uur ’s nachts open.
Een oceaan op het toneel en vier choreografieën uit het Middellandse Zeegebied
De professionele programmering laat de volle breedte van de Nederlandse dans zien. Scapino Ballet opent het festival op vrijdag met La Mer van choreograaf Nanine Linning: 25 dansers, muziek van Claude Debussy en Yannis Kyriakides, digitale scenografie en duurzame kostuums van Yuima Nakazato, over de schoonheid en de kwetsbaarheid van de oceanen. De voorstelling gaat begin oktober in première in Rotterdam en is in Enschede voor het eerst op tour te zien.
Introdans brengt op zaterdagavond ENERGY, een avond met vier choreografieën van makers met mediterrane wortels. Naast twee gloednieuwe creaties van Andonis Foniadakis en Aristide Rontini staan de Nederlandse uitvoeringen van Tagadà van Sofia Nappi en Flabbergast van Gustavo Ramírez Sansano op het programma.
ARK/Connor Schumacher zoekt in Asset Liability & Equity de confrontatie op tussen zorg en controle, liefde en macht. ICK Dans Amsterdam sluit het festival zondagmiddag af met L.A.V.A., waarin de impuls gedreven danstaal van Emio Greco en Pieter C. Scholten botst met de collectieve energie van Roberto Zappalà.
Dans zorgt zo voor vitaliteit. Dat komt sterk tot uiting in de voorstellingen van Scapino Ballet, Introdans en ICK Dans Amsterdam: het water van La Mer doet het vuur van L.A.V.A. knetteren. Die energie kun je nog eens goed beleven bij ENERGY en Asset Liability & Equity.
Meedoen vanaf twee jaar
Het programma loopt van peuterdans tot dansen met Loes Luca. Zondagochtend speelt Plan D in De Kleine Willem Vilt (2+), waarin jonge kinderen ontdekken hoe wol door rollen, stampen en draaien verandert in vilt. Na afloop mogen ze zelf het podium op. Later op de dag maakt Loes Luca met haar liveband in de Spiegeltent van Franse chansons, vintage dansmuziek en ballroom een dansfeest waar het publiek zelf aan mee kan doen.
Dans en Gezondheid: Marc Vlemmix Dance
Met het werk en de workshop van danser Marc Vlemmix verdiept Wilminktheater en Muziekcentrum Enschede de relatie van gezondheid en dans. Vlemmix onderzoekt sinds zijn diagnose van Parkinson de verhouding van dans en bewegingsbeperking: Hoe kun je ondanks de belemmering, of juist via de belemmering, optimaal bewegen en dansen? Mensen met MS, reuma, Parkinson en andere lichaamsbeperkingen volgen trainingen bij Marc Vlemmix en leren via de verbeelding niet te worden gereduceerd door de lichaamsbeperking. De choreografieën Schemerlicht en Ego-Ist staan zaterdag 17 oktober in De Kleine Willem en zijn wonderschone uitvoeringen van deze onderzoeken. Zondag 18 oktober vindt in De Grote Kerk een workshop van Marc Vlemmix die heel de middag beslaat en eindigt met een openbare presentatie om 16.30 uur.
Landelijk platform, regionale editie
Dansdagen Enschede is een samenwerking met de Nederlandse Dansdagen, die vanuit Maastricht werken aan een landelijk platform voor dansontmoetingen. Met de tweede editie krijgt dat platform een vaste plek in Oost-Nederland.
Dansdagen Enschede vindt plaats van vrijdag 16 tot en met zondag 18 oktober 2026 in het Wilminktheater, De Kleine Willem, De Grote Kerk en de Spiegeltent op de Oude Markt in Enschede. Het volledige programma en de kaartverkoop staan op www.wilminktheater.nl/dansdagen. Voor een deel van het programma is de toegang gratis. Voor workshops en voorstellingen is reserveren of een kaartje nodig.